wait لطفا صبر کنید
مجلس شورای اسلامی
| |
معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » اخبار » اخبار مجلس
بازدید:794
5/0 (1)
[1395/07/25]

تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان به تصویب مجلس رسید  

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان موافقت کردند

تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد صندوق ذخیره فرهنگیان موافقت کردند.

به گزارش سایت معاونت قوانین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در  جلسه علنی روز یکشنبه 25 مهرماه  همچنین با بررسی مواد اعاده شده لایحه «تأسیس و اداره مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی» توسط شورای نگهبان، ماده 20 این لایحه را اصلاح کردند.

نمایندگان مجلس براساس این اصلاحیه به وزارت آموزش و پرورش اجازه دادند سالانه معادل 4 درصد از شهریه دریافتی توسط مرکز آموزشی و پرورشی غیردولتی را دریافت و به حساب درآمدهای اختصاصی ملی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز کند.

بر این اساس، وجوه واریزی از این محل مطابق اعتبارات مصوب در قوانین بودجه سنواتی در اختیار سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی قرار گرفته تا برای نظارت در مراکز یادشده و کیفیت‌بخشی به امور آموزشی و پرورشی غیردولتی مناطق محروم و کم‌برخوردار هزینه شود.

همچنین به موجب مصوبه مجلس، شورای نظارت مرکزی می تواند اختیارات زیر را به شورای نظارت استان، شهرستان و منطقه تفویض کند:

1- تأیید صلاحیت متقاضیان تأسیس مدرسه یا مراکز آموزشی غیردولتی از استعلام از مراجع قانونی ذی ربط

2- صدور مجوز تأسیس مدرسه یا مرکز غیردولتی

3- نظارت بر عملکرد آموزشی و پرورشی مدارس و مراکز غیردولتی

4- نظارت بر نحوه اجرای الگوی تعیین شهریه

همچنین در تبصره الحاقی به ماده این لایحه مقرر شد شورای نظارت استان موظف است هر 6 ماه یکبار گزارش عملکرد استان را به شورای سیاستگذاری، برنامه ریزی و نظارت مرکزی ارائه نماید.

نمایندگان مجلس در مصوبه ای «ایمان به دین مبین اسلام» را جزء شروط لازم برای متقاضیان تأسیس مدرسه یا مرکز آموزشی و پرورشی غیردولتی تعیین کردند.

در ادامه مقرر شد، موسسان اقلیت های دینی شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در صورتی که متجاهر به نقض احکام اسلامی در انظار عمومی نباشند و توسط مراجع رسمی خود که تابع و مقیم ایران هستند یا نمایندگان مورد تأیید ایشان به وزارت آموزش و پرورش معرفی می شوند.

همچنین نمایندگان مجلس به منظور تأمین نظر شورای نگهبان، بند الحاقیه «ایمان به دین مبین اسلام» را به ماده 21 لایحه که شرایط مدیر مدرسه و مرکز آموزشی و پرورشی را تعیین می‌کند، اضافه کرد.

در ادامه، تبصره یک ماده مذکور نیز به شرح ذیل جهت تأمین نظر شورای نگهبان اصلاح شد:

مدیران مدارس مختص اقلیت‌های دینی شناخته‌شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران باید متجاهر به نقض احکام اسلامی در انظار عمومی نباشند و توسط مراجع رسمی خود که تابع و مقیم ایران هستند و یا نمایندگان مورد تأیید ایشان به وزارت آموزش و پرورش معرفی می‌شوند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز طرح استفساریه تبصره 3 ماده 52 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اعاده شده از شورای نگهبان را نیز مورد بحث و بررسی قرار داده و با اصلاحاتی به منظور تأمین نظر آن شورا به تصویب رساندند.

در موضوع این استفساریه آمده است:

با توجه به مفاد تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 78/9/7 و اصلاحات بعدی آن مبنی بر اینکه پس از اعتراض نامزد انتخابات به رد صلاحیت خود از سوی هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات، شورای نگهبان 20 روز پس از اظهارنظر هیأت مرکزی نظارت «نظر قطعی و نهایی» خود را در خصوص تأیید یا ردّ صلاحیت داوطلبان به وزارت کشور اعلام خواهد نمود، آیا شورای نگهبان می‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابات مربوطه صلاحیت منتخب را رد کند و به این وسیله آرای او را باطل نماید؟

نمایندگان مجلس در پاسخ به این استفساریه مقرر کردند: خیر؛ پس از اعلام نظر قطعی و نهایی شورای نگهبان در مهلت 20 روزه مذکور در تبصره 4 ماده 52 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی درباره صلاحیت یک نامزد انتخابات و بعد از اعلام صحت انتخابات حوزه انتخابیه مربوطه با رعایت قانون لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبین ردّصلاحیت شده در انتخابات مختلف (مصوب 1378/8/22 مجمع تشخیص مصلحت نظام) این شورا نمی‌تواند اظهارنظر مجددی درباره صلاحیت آن نامزد یا منتخب داشته باشد و چنانچه مدارک جدیدی درباره او به شورا رسیده باشد این مدارک طبق ماده 30 قانون آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در زمان بررسی اعتبارنامه‌های منتخبان مورد رسیدگی قرار می‌گیرد.

در این جلسه لایحه اصلاح تبصره ماده 86 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم، لایحه استفساریه ماده 22 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب  1389، سوال ملی جواد کریمی‌قدوسی، حسن نوروزی و حسینعلی حاجی‌دلیگانی از وزیر اطلاعات در خصوص اقدامات این وزارتخانه از جلوگیری در برخورد با مصادیق نفوذ در جامعه‌های علمی و فرهنگی کشور،طرح قانونی عادی اصلاح برخی مواد مربوط به قوانین تعزیرات حکومتی وطرح قانونی عادی عضویت رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در شوراهای عالی هم اعلام وصول شد.

 

 

یادداشت ها
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :