wait لطفا صبر کنید
مجلس شورای اسلامی
| |
معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » اخبار » اخبار مجلس
بازدید:550
0/0 (0)
[1395/09/23]

مجلس وظایف و اختیارات سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر را تعیین کرد  

مجلس وظایف و اختیارات سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر را تعیین کرد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) پارلمان کلیات لایحه اساسنامه سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا) را مورد بحث و بررسی قرار داده و به تصویب رساندند.

به گزارش سایت معاونت قوانین مجلس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (سه‌شنبه) و در جریان رسیدگی به لایحه اساسنامه سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی (ساتبا)، ماده یک این لایحه را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، به منظور ارتقای بهره‌وری انرژی و استفاده هر چه بیشتر از منابع تجدیدپذیر و پاک از طریق فراهم نمودن زیرساخت‌های لازم در کشور و افزایش بهره‌وری عرضه انرژی و کاهش تلفات انتقال، توزیع و مصرف انرژی در کشور و استفاده از روش‌های تولید برق تجدیدپذیر و پاک، «سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی» که در این اساسنامه به اختصار «سازمان» نامیده می‌شود، به صورت موسسه دولتی وابسته به وزارت نیرو تشکیل می‌شود.

طبق تبصره این ماده مقرر شد منابع تجدیدپذیر انرژی شامل انرژی بادی، خورشیدی، زمین‌گرمایی، آبی کوچک (تا 10 مگاوات)، دریایی و زیست‌توده (بیومس) (اجزاء قابل تجزیه زیستی از محصولات، پسماندها و زائدات کشاورزی شامل مواد گیاهی و دامی، جنگل‌ها و صنایع وابسته و همچنین زائدات صنعتی و شهری قابل تجزیه که قابلیت تولید برق، حرارت، سوخت های مایع، سوخت های گازی و انواع کاربردهای مفید شیمیایی را داراست)، هیدروژنی، پیل سوختی و سایر منابع حاصل از انرژی های تجدیدشونده و پاک است.

در تبصره 2 این ماده مصوب شد که منظور از ارتقای بهره‌وری انرژی، استفاده بهینه و منطقی از اتلاف انرژی است به گونه ای که بدون کاهش رفاه اجتماعی و سطح تولید ملی بتوان از اتلاف آن از نقطه تولید تا پایان مصرف جلوگیری کرد و موجب افزایش کارایی و اثربخشی در مصرف انرژی، استفاده اقتصادی از آن، بهره برداری بهتر، کمک به توسعه پایدار، حفظ بیشتر منابع فسیلی و محیط زیست شود.

طبق ماده 2 این لایحه را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، موضوع فعالیت «سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی» به کارگیری بخش خصوصی و حمایت از مشارکت آن، تدوین سیاست‌های تشویقی در جهت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، عملیاتی نمودن استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در سطح صنعتی و انجام وظایف دولت برای تحقق اهداف سازمان است.

طبق تبصره این ماده مقرر شد هر گونه اصلاح اساسنامه باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

در ماده 3 این لایحه مقرر شد که «سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی» دارای شخصیت حقوقی مستقل و مرکز اصلی آن در تهران و حوزه فعالیت آن سراسر کشور است.

در تبصره این ماده مقرر شد که «سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی» می‌تواند برای انجام وظایف قانونی خود و وصول به اهداف با تأیید وزارت نیرو و تصویب سازمان امور اداری و استخدامی کشور نسبت به ایجاد واحدهای تشکیلاتی مورد نیاز اقدام کند.

براساس ماده 4 این لایحه مصوب کردند که از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این اساسنامه، وظایف و مسئولیت‌های حاکمیتی «سازمان انرژی‌های نو ایران (سانا)» و سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) به همراه بودجه، اعتبارات، اموال، دارایی‌ها، بدهی‌ها، تعهدات و امکانات و نیروی انسانی به «سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی» انتقال می‌یابد.

همچنین در تبصره ماده 4 این ماده، «سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی» موظف شد که تعهدات ناشی از تصدی‌های سازمان‌های یاد شده را در راستای سیاست‌های اصل 44 با استفاده از ساز و کارهای قانونی، ظرف مدت یکسال تکمیل یا واگذار و یا تعیین تکلیف کند.

برابر با ماده 5 این لایحه فعالیت‌های مشابه با وظایف «سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی» که در وزارت نیرو یا سایر سازمان‌های زیرمجموعه وزارت نیرو انجام می‌شود به همراه اعتبارات مربوط، به تشخیص وزیر نیرو و تأیید مراجع قانونی ذی‌ربط به «سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی» منتقل می‌شود.

ماده 6 آن که وظایف و اختیارات این سازمان را تعیین می‌کند، پرداخته و آن را تصویب کردند.

بنا بر این گزارش، بر اساس این ماده، تدوین برنامه‌های کلان، میان‌مدت و کوتاه‌مدت، مقررات و دستورالعمل‌های لازم مرتبط با اهداف و موضوع فعالیت و وظایف سازمان با تأیید وزارت نیرو و نظارت بر حُسن اجرای آنها از وظایف ساتبا است.

ارتقا و توسعه کاربرد انرژی‌های تجدیدپذیر، مدیریت تقاضای انرژی‌های الکتریکی و پاک به منظور استفاده کارآمد و بهینه از منابع انرژی، برنامه‌ریزی و نظارت بر پیاده‌سازی سامانه شبکه هوشمند برق در چارچوب قوانین و مقررات مربوط، به کارگیری بخش غیردولتی و حمایت از آن و استفاده از ظرفیت خارجی از طریق انجام مطالعه، تحقیق، توسعه و آموزش، طراحی و مشاوره و حمایت‌های فنی و اقتصادی در حوزه‌های مرتبط با  اهداف سازمان و همکاری و تبادل اطلاعات با بخش مذکور با تأیید وزارت نیرو از جمله وظایف مصوب شده برای سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی است.

همچنین نمایندگان مجلس در ادامه مصوبه امروز خود تدوین استانداردها و معیارها، جداول تعرفه، قیمت‌های خرید تضمینی در حوزه وظایف سازمان و ارائه آن به مراجع ذیصلاح جهت تصویب و نیز تعیین صلاحیت و صدور پروانه فعالیت و بهره‌برداری برای فعالیت بخش غیردولتی در حوزه‌های مربوط در چارچوب قوانین مربوطه و نیز تنظیم مقررات مربوط به انعقاد قراردادهای خرید از بخش غیردولتی و نظارت بر موضوع خرید انرژی برق حاصل از انرژی‌های تجدیدپذیر به شکل تضمینی و به صورت بلندمدت با تأیید وزارت نیرو را از دیگر وظایف و اختیارات ساتبا قرار دادند. به علاوه، حمایت از طراحی، ساخت و آزمایش طرح‌های آزمایشی (پایلوت) به منظور کسب دانش و تجربیات نوین در حوزه اهداف سازمان، حمایت فنی و اقتصادی و هدایت مطالعات و پژوهش‌های مراکز علمی، تحقیقاتی، مشاوره‌ای در راستای بهبود اهداف سازمان نیز از سوی نمایندگان در زمره اختیارات و وظایف سازمان مذکور قرار گرفت.

بر اساس این مصوبه ساتبا همچنین موظف به حمایت از پروژه‌های ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی در چارچوب سیاست‌های کلی نظام و سایر قوانین و مقررات مربوط در حوزه اهداف سازمان خواهد بود.

نمایندگی، عضویت، همکاری و حضور در مجامع، سازمان‌ها و اتحادیه‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مربوط، به منظور حفظ منافع ملی در چارچوب سیاست‌های کلی نظام و سایر قوانین و مقررات مربوط در حوزه اهداف سازمان، ظرفیت‌سازی، آموزش، ترویج و توسعه فناوری در حوزه وظایف و اهداف سازمان، مطالعه ظرفیت‌های منابع انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک در کشور و تهیه اطلس‌های ملی و نیز انجام سایر فعالیت‌های مرتبط با اهداف و وظایف سازمان که به آن محول می‌شود از دیگر وظایف و اختیاراتی است که مجلس شورای اسلامی امروز به سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی محول کرد.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه ماده 7 لایحه اساسنامه سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی را به تصویب رساندند که بر اساس آن رئیس این سازمان از میان اشخاص دارای تحصیلات دانشگاهی و سابقه و تجربه کافی در رشته‌های شغلی مرتبط با حوزه انرژی، توسط وزیر نیرو انتخاب شده و معاون وی خواهد بود.

نمایندگان مجلس دراین جلسه همچنین به درخواست تشکیل کمیسیون ویژه تولید ملی و اصل 44 رأی موافق دادند.

یادداشت ها
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :