wait لطفا صبر کنید
مجلس شورای اسلامی
| |
معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات
بازدید:548
0/0 (0)
سخنان دکتر لاریجانی به مناسبت ارتحال آیت الله مهدوی کنی
[1393/08/06]

سخنان دکتر لاریجانی به مناسبت ارتحال آیت الله مهدوی کنی  

سخنان دکتر لاریجانی به مناسبت ارتحال آیت الله مهدوی کنی جلسه 251 روز چهارشنبه 30/7/1393

سخنان دکتر لاریجانی به مناسبت ارتحال آیت الله مهدوی کنی
جلسه 251 

روز چهارشنبه    30/7/1393

بسم‌الله الرحمن الرحيم
رحلت عالم رباني و فقيه مجاهد آيت‌الله مهدوي‌كني را به ملت عزيز و نمايندگان محترم تسليت و تعزيت عرض مي‌كنم ايشان نمونه يك عالم انقلابي بود كه دردمندانه به مسائل اسلام و مسلمين توجه داشت و با همه وجود در راه انقلاب تلاش مي‌نمود هميشه در صراط مستقيم انقلاب كه همان طريق ولايت فقيه بود گام برمي‌داشت. شخصيت مستقل و اخلاقي وي همگان را تحت تأثير قرار مي‌داد يكي از ويژگي‌هاي اين عالم انقلابي دقت نظر او در مسير درست انقلاب بود. هيچگاه چه قبل از انقلاب و چه بعد از آن دچار افراط و تفريط نشد و جو سياسي بر ايشان غلبه نكرد. قبل از انقلاب يكي از عناصر پيشتاز در روحانيت بود كه در صحنه‌هاي مختلف مبارزه با رژيم شاه حضور جدي داشت. مسجد جليلي را پايگاه مبارزه با رژيم ديكتاتوري نمود و از شخصيت‌هاي برجسته‌اي بود كه به موقع انحراف منافقين را تشخيص داد و موضعگيري نمود و هيچ تحت تأثير شرايط اجتماعي، سياسي آن دوره قرار نگرفت.
در آستانه پيروزي انقلاب با دستور امام به عضويت شوراي انقلاب درآمد و بلافاصله پس از پيروزي انقلاب با مشورت شهيد مطهري كميته‌هاي انقلاب اسلامي را در جهت حفاظت از انقلاب در مساجد كشور ايجاد نمود كه مقر اصلي آن در همين مكان مجلس بود. در حوادث پرفراز و نشيب اوايل انقلاب با احساس وظيفه اسلامي و با دورنگري عمل مي‌نمود حتي در شرايطي كه پس از پيروزي انقلاب جو سياسي كشور به سوي دولتي كردن همه چيز حتي مدارس بود ايشان در مقابل اين جو ايستادگي مي‌نمود كه كارها در نظام اسلامي به دست مردم قرار گيرد و از اين جهت گاه با دوستان ديرين خود اختلاف پيدا مي‌كرد. شخصيت مستقلي بود كه جو بر او مستولي نمي‌شد. شايد اين دقت نظر و استقلال رأي مربوط به نوع تحصيلات و اساتيد ايشان مي‌شد ايشان شاگرد علامه طباطبايي، آيت‌الله بروجردي و امام خميني بودند. (حضار صلوات فرستادند) مدرسه فكري كه از اين سه‌گانه حوزه حاصل شد غالباً انسان‌هاي برگزيده و فرهيخته‌اي گرديدند كه در جريان‌هاي فرهنگي و سياسي معاصر مؤثر بودند. گرچه از جهاتي خود اين بزرگواران با يكديگر اختلاف نظر داشتند اما تفكري كه زاده تعليمات سه‌گانه حوزه شد بسيار پرمغز و قوي و تأثيرگذار در فضاي انديشگي معاصر بود و هست. شهيد مطهري، شهيد بهشتي، ‌آيت‌الله جوادي، امام موسي‌صدر و بسياري از اعضاي جامعه مدرسين و فضلاي امروز حوزه در اين قلمرو فكري قرار مي‌گيرند.
 از خصوصيات اصلي اين مكتب فكري دقت نظر در فهم مسير و اخلاص و اخلاق‌گرايي و توجه به مسائل اصلي از نظر سياسي ـ اجتماعي است و اين سه ركن در آيت‌الله مهدوي‌كني در طول عمر باثمرشان ديده مي‌شد. ايشان هميشه درس اخلاق‌‌شان به راه بود. چه قبل از انقلاب، چه بعد از آن و علاقمندان به روحانيت اسلامي چه در مسجد جليلي و چه دانشگاه امام صادق از ارشادات ايشان بهره مي‌جستند. بنده كمتر جلسه‌اي با ايشان را به خاطر مي‌آورم كه مجلس ذكر نبوده باشد. در سخت‌ترين شرايط سياسي ـ اجتماعي قوام تفكر اخلاقي در ايشان، متانت و اصالت نظر، اميدواري را در تصميمات و حركت آينده ايجاد مي‌نمود به همين جهت جلسات ايشان هميشه بصيرت سياسي، ديني و اخلاقي را به نحو توأم دربرداشت. يكي از يادگارهاي فكري ايشان، تأكيد او بر استقلال روحانيت و سازمان‌يافتگي روحانيت بود. ايشان همراه شهيد مطهري و بزرگان ديگر قبل از پيروزي انقلاب ساختار روحانيت مبارز تهران را طراحي كردند و قصد اصلي ايجاد سازماني براي كليت روحانيت بود. اما اصالت اين سازمان را در عدم وابستگي به جريان‌هاي سياسي و داشتن استقلال مي‌دانستند و بر اين وجه استقلال بسيار تأكيد داشتند. مخصوصاً مخالف دخالت دولت در امور روحانيت بودند و اين نگاه بسيار درست و ارزشمندي است و همان دغدغه‌اي است كه مرحوم شهيد مطهري هم داشتند كه علت رشادت روحانيت و پيشتازي آنان در مسائل سياسي ـ اجتماعي را در استقلال روحانيت از دولت از هر جهت مي‌دانستند. به خاطر دارم در حدود (20) سال پيش كه بنده وزير فرهنگ بودم طرحي را پايه‌ريزي نموديم كه كمك كنيم در هر مسجدي كانوني فرهنگي ـ هنري ايجاد شود. زير نظر امام جماعت و هيأت‌امنايي مردمي. ايشان با اينكه به حقير هميشه لطف داشتند اظهار گلايه نمودند كه ممكن است اين امر باعث دخالت دولت در امور مساجد گردد؛ اما وقتي برايشان روشن گرديد كه در اين طرح صرفاً كمك به اين مراكز فرهنگي مطرح است و همه وجوه كار زير نظر هيأت‌ امناي مردمي است، پذيرفتند و با حضور خودشان اولين مركز فرهنگي، هنري مساجد افتتاح گرديد. غرض اينكه حساسيت ايشان در استقلال سازمان روحانيت امر بسيار مهم و دورنگرانه‌اي براي آينده كشور و امت اسلامي مي‌باشد.
 مشرب سياسي ايشان همراهي با ولي فقيه و حمايت همه‌جانبه از رهبري بود چه در زمان حضرت‌ امام (قدس‌سره) و چه حضرت آيت‌الله خامنه‌اي (دامت‌ بركاته) (حضار صلوات فرستادند) ايشان يكي از استوانه‌هاي حامي رهبري محسوب مي‌گرديد در ماجراي اختلاف بني‌صدر با بزرگان حزب جمهوري اسلامي ايشان يكي از سه بزرگواري بود كه بر طبق دستور امام بايد اختلاف‌ها را بررسي مي‌كردند و نظر مي‌دادند با اينكه بني‌صدر به ايشان علاقه و دوستي داشت، صراحتاً بني‌صدر را متخلف اعلام نمودند، حركت سياسي ايشان هميشه انصاف و حكمت و اعتدال را با هم در برداشت او نسبت به انقلاب امين امت و امام بود و حوادث سياسي را با دورنگري ارزيابي مي‌نمود اين دورنگري در حركت‌هاي علمي و فرهنگي ايشان هم مشاهده مي‌گرديد. فعال نمودن مدرسه مروي و حوزه علميه تهران از يك سو و تأسيس جامعه‌الصادق از سوي ديگر نگاه درازمدت علمي و فرهنگي ايشان را نشان مي‌دهد و در اين راه با همه محدوديت‌هاي جسمي وقت زيادي را صرف كردند. فقدان اين عالم مجاهد ضايعه بزرگي براي جامعه ماست. از خداوند متعال علو درجات براي آن بزرگوار و صبر براي خانواده محترم‌شان آرزومنديم به ملت عزيز به خصوص به اعضاي محترم مجلس خبرگان و جامعه روحانيت مبارز رحلت جانگداز آيت‌الله مهدوي‌كني رياست محترم مجلس خبرگان را تسليت عرض مي‌كنيم. والسلام‌عليكم و رحمه الله/انتهای پیام

یادداشت ها
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :
Parameter:49156!model&115 -LayoutId:115 LayoutNameالگوی متنی کل و قوانین و اخبار