wait لطفا صبر کنید
مجلس شورای اسلامی
| |
معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » مشروح مذاکرات » مشروح مذاکرات
بازدید:674
0/0 (0)
سخنان دکتر لاریجانی درخصوص فرارسیدن ماه محرم و حمایت از طرح آمران به معروف
[1393/08/07]

سخنان دکتر لاریجانی درخصوص فرارسیدن ماه محرم و حمایت از طرح آمران به معروف  

سخنان دکتر لاریجانی به مناسبت فرارسیدن ماه محرم و همچنین درخصوص حمایت از طرح آمران به معروف و محکومیت حادثه اسیدپاشی در اصفهان و تخلف رد بورسیه ها و همچنین سخنان مقامات آمریکایی درخصوص مذاکرات هسته ای

سخنان دکتر لاریجانی به مناسبت فرارسیدن ماه محرم و همچنین درخصوص حمایت از طرح آمران به معروف و محکومیت حادثه اسیدپاشی در اصفهان و تخلف رد بورسیه ها و همچنین سخنان مقامات آمریکایی درخصوص مذاکرات هسته ای

جلسه 252

یکشنبه   4/8/1393

بسم‌الله الرحمن الرحيم
نمايندگان محترم! در چند روز اخير مسائل تعجب‌آوري در كشور مطرح شده است كه لازم مي‌دانم در محضر نمايندگان عزيز به چند موضوع اشاره كنم.
نكته نخست بي‌ترديد امروز كه آغاز ماه محرم است اذهان همگان متوجه قيامي است كه در تاريخ بشريت يگانه ماند. از نظر صلابت، پاكي، هدفهاي متعالي و فداكاري. قيامي كه حقيقت شهادت را ظهور بخشيد، قيامي كه زندگي عزتمندانه را به مسلمانان نشان داد. قيام خونيني كه غيرت حسيني را در رگهاي مؤمنان به جريان انداخت و به حق او را خون خدا ناميدند.
اما بدانيم كه امام حسين (عليه السلام) هدف اين قيام منزه و متعالي را در نامه به محمد بن حنفيه ين گونه بيان مي‌كند: «اني لم اخرج اشراً و لا بطراً و لا مفسداً و لا ظالماً. انما خرجت لطلب الاصلاح في امه جدي اريد ان‌ آمر به المعروف و انهي عن‌ المنكر و اسير بسيره جدي و ابي». سيدالشهداء در اين بخش از نامه خود بيان مي‌دارد كه من براي تفريح و تفرج و فساد و ظلم قيام نكردم، براي اصلاح در امت جدم قيام نمودم. قصد و هدف اين قيام اقامه امر به معروف و نهي از منكر است و به سيره جدم و پدرم عمل نمودم.
ملاحظه مي‌نماييد كه قيامي كه در عظمت آن همين بس كه همه ائمه اطهار و اولياي دين در اهميت و بزرگداشت آن به مسلمانان توصيه اكيد نموده‌اند امام حسين هدف آن را اجراي امر به معروف و نهي از منكر در جامعه معرفي مي‌كند و اين امر نشان مي‌دهد امر به معروف و نهي از منكر فريضه‌اي است كه تعطيلي آن در جامعه چنان ضايعه‌اي و كژي‌اي ايجاد مي‌كند كه اصلاح آن وضع قيام بزرگي را مي‌طلبد. مباد كه كسي تصور كند اين امر براي جامعه جنبه فرعي دارد و تفنني است و مباد كه كساني با اين فريضه مهم برخورد سياسي نمايند.
مجلس شوراي اسلامي از دوره قبل يعني مجلس هشتم در اين زمينه كار تحقيقاتي نمود و بعد از سالها طرحي تدوين شد و پس از بررسي در كميسيون مشترك حقوقي و فرهنگي در دستور مجلس قرار گرفت. اين همه فضاسازي عليه اين طرح و مرتبط كردن آن با برخي مسائلي كه در كشور رخ داده كار نادرستي بود. مي‌گويند در اين طرح اشكالاتي وجود دارد. خوب هنوز كه در مجلس به تصويب نهايي نرسيده، اگر اشكالي هست در مجلس مطرح كنيد طبق آيين‌‌نامه بررسي مي‌شود. يا بيان كرده‌اند كه در اين طرح عده‌اي خاص مي‌توانند اقداماتي انجام دهند. تعجب‌آور است، اولاً در اين طرح اقدام عملي در اختيار دولت قرار گرفته و مردم وظيفه زباني دارند نه عملي، ثانياً براي اينكه عده‌اي خودسر اقدامي نكنند براي آن ساز و كاري در نظر گرفته شده. البته ممكن است عده‌اي در تركيب اين ستاد نظر داشته باشند كه به موقع در مجلس مورد مداقه قرار مي‌گيرد ولي روح اين طرح با اين فضاهايي كه ساخته‌اند در تنافر است.
همه آقايان صاحب‌نظر توجه داشته باشند كه امر به معروف و نهي از منكر هم يك فريضه مهم اسلامي و حيات‌بخش براي جامعه است و هم نص قانون اساسي است و لذا بايد حامي اين امر مهم باشند.
نكته دوم در مورد حادثه تلخ و شنيع «اسيدپاشي در استان اصفهان» است و يكي از قبيح‌ترين صحنه‌هاي رذيلانه چنين اقدامي بوده است و از ابتداي اين حادثه پيگيري جدي صورت گرفت و با قوه قضائيه و ساير بخشهاي امنيتي تماس گرفته شد كه موضوع را با همه توان دنبال نمايند و افرادي هم دستگير شده‌اند ولي بررسي‌ها در حال پيگيري است و لازم مي‌دانم كميسيون امنيت ملي با جديت پيگير موضوع باشند و نتيجه را به مجلس گزارش دهند.
 اما اينكه پديده اجتماعي زشت مستمسكي شود براي تسويه‌حساب سياسي جريانها خطاي ديگري است كه رخ داده است و بدتر از آن مرتبط كردن اين مسئله به بحث امر به معروف و نهي از منكر كه اين اقدام منكر ديگري است كه انجام شده است. كدام جريان سياسي مطرح در كشور مي‌تواند در پي چنين اقداماتي باشد؟ چرا فضاي سياسي كشور را بلاوجه غبارآلود مي‌نماييد؟
سياسي‌كردن يك اقدام زننده جز فرصت‌طلبي چيز ديگري نيست، يك نامردي سياسي است كه متأسفانه زماني در دوره‌هايي هم از اين كارها شد و نتيجه آن تندرويهايي بود كه به كشور لطمه زد. همه بحثهاي اين يك سال در مجامع و رسانه‌ها اين بود كه از گذشته درس گرفته شود و معتدل عمل كنند. اين روش كه تكرار همان روشهاي مذموم سابق است. عقل حكم مي‌كند كه مسائل امنيتي در جامعه به سوي اجتماعي شدن سوق پيدا كند نه بالعكس كه پديده‌هاي اجتماعي، سياسي و امنيتي شوند. مخصوصاً وقتي ملاحظه مي‌كنند كه در شرايط ملتهب منطقه قدرتها مي‌خواهند آرامش كشور ايران كه سنگر پايداري است را به هم بزنند و گاه با رسانه‌هاي خود به تحريك و شيطنت مشغولند بايد توجه رسانه‌ها و سياستمداران بيشتر و دقيقتر باشد.
نكته سوم در موضوع تخلفات در بورسيه‌هاي كشور است كه از اقدام وزارت علوم كه نتايج كار را ارائه نمودند تشكر مي‌كنيم و اين كار بايد با دقت صورت مي‌گرفت و در همين زمينه ديوان محاسبات مجلس شوراي اسلامي از قبل تذكرات جدي به وزارت علوم داده بود كه برخي از اين بورسيه‌ها تخلف از قانون است و بايد اصلاح گردد. بايد ديوان محاسبات پيگير موضوع باشد كه با متخلفين برخورد جدي شود اما تعجب‌آور است در موضوعي كه هم دولت و هم مجلس مصمم به پيگيري آن هستند به ناروا طوري حرف زده مي‌‌شود يا در رسانه‌ها منعكس مي‌گردد كه مجلس با پيگيري موضوع مخالف است و حتي استيضاح وزير به دليل پيگيري تخلفات بورسيه‌ها بوده است. (نمايندگان ـ احسنت، احسنت).
حال آنكه ديوان محاسبات كه نهادي زيرمجموعه مجلس است پيگير اين تخلف بود و بحث استيضاح هم ربطي به مسئله بورسيه‌ها نداشت. مسائل ديگري در زمينه رفتار سياسي و فرهنگي وزير و انتصابات ايشان بيشتر دليل استيضاح بود. البته در مسئله استيضاح در مجلس عده‌اي موافق و عده‌اي مخالف بودند ولي چرا غيرمنصفانه عمل مي‌كنيد؟ در نقد استيضاح مي‌توانيد بحث كنيد،‌ اما چرا به ناروا امري را به استيضاح مرتبط مي‌‌كنيد؟
اگر هم در بين نمايندگان به اين موضوع پرداخته‌اند به نحوه اقدامات رسانه‌اي آن ايراد مي‌گرفتند نه اصل پيگيري تخلف در بورسيه‌ها. اين هم نمونه ديگري از رفتار ناسالم سياسي است كه براي از ميدان به در كردن طرف مقابل به ناحق او را متهم به امري مي‌كنند. جريانهاي سياسي كشور بايد اين درك را در اين شرايط داشته باشند كه در طي سالهاي گذشته گاه از اين رفتارها صورت گرفت و منشأ مناقشات و كينه‌ها و دشمني‌ها شد. آيا قصد دارند اين روندهاي غلط اصلاح شوند يا مي‌خواهند آن را تكرار كنند؟ اگر از منظر منافع ملي و امنيت ملي به اين حوادث توجه شود كه در شرايط پرمسئله و ملتهب منطقه ايران كانون آرامش امنيتي است كه البته به خاطر دشمني قدرتهاي بزرگ با تحريمهايي مواجه گرديده بايد همه استعدادها و انرژيها در جهت توسعه كشور و پايداري ملي همگرا شود. طبعاً رقابتهاي سياسي بايد از كيفيت عقلاني‌تر و برادرانه برخوردار باشد نه غيرمردانه و از هر فرصتي استفاده شود و طرف مقابل را متهم نمايند و در افكار عمومي خوار كنند و ابزاري را از اين طريق به دست بيگانگان بدهند كه سوءاستفاده كند.
نكته چهارم سخنان بي‌حساب برخي مقامات آمريكايي است كه حين مذاكرات مطالبي را مطرح كردند كه مغاير موضع آنان در علن بوده است و هرگاه كه طرف ايراني اعتراض نموده است گفته‌اند براي شرايط داخلي و وضعيت كنگره اين مطالب را بيان مي‌كنند. اگر واقعاً اين گونه است كه بايد بر اين مديريت جهاني تأسف خورد كه با حيله‌گري درون خود را آرام مي‌كند و اگر مكري در مذاكرات است كه بدانند براي طرف ايراني موضوع روشن گرديده و از اين رهگذر كلاهي دوخته نمي‌شود و جمهوري اسلامي جز چارچوب منطقي شفافيت در فناوري هسته‌اي محدوديتي را نمي‌پذيرد.
همين امر نشان مي‌دهد فرزندان انقلاب كه امروز درگير دشمني بيروني هستند بايد مراقبت بيشتري در رفتار دروني خود داشته باشند كه به همگرايي و هم‌افزايي توانها بينجامد. والسلام‌عليكم و رحمه الله/ انتهای پیام

یادداشت ها
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :
Parameter:49157!model&115 -LayoutId:115 LayoutNameالگوی متنی کل و قوانین و اخبار