|
|
معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » اخبار » عمومی
بازدید:511
3.0 (2)
[ 1397/09/28 15:07:00 ]

در نشست همفکری معاونت قوانین با نمایندگان حقوقدان مجلس مطرح گردید ؛  

نقش آفرینی بیشتر نمایندگان حقوقدان وهمچنین استفاده از نظرات اساتید و نخبگان حقوقی در فرآیند قانونگذاری باعث تصویب قوانینی مترقی و د‌ارای بار علمی و حقوقی بالا می شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاونت قوانین ، این جلسه که در ساعت 6:30 صبح امروز چهارشنبه 28 آذرماه، با حضور حدود 35 نفر از نمایندگان مردم، معاون قوانین مجلس و برخی از مسئولان و مدیران معاونت قوانین تشکیل شد به مسائلی همچون بررسی راهکارهای بهتر شدن فرآیند های قانونگذاری از جمله چگونگی بررسی طرح ها و لوایح توسط اساتید و نخبگان حقوقی پرداخته شد.

 

 

در آغاز این نشست، دکتر حسین میرمحمد صادقی معاون قوانین مجلس هدف از تشکیل این جلسه را هم افزایی و همفکری نمایندگان حقوقدان مجلس پیرامون مسائل مختلف قانونگذاری ازجمله بررسی طرح ها و لوایح در کمیسیون های تخصصی مجلس و صحن علنی مجلس برشمردند و بیان داشتند نمایندگانی که دارای تحصیلات حقوقی و تجارب قضائی می باشند در تهیه و تصویب قوانین نقش مهمتر و اساسی تری دارند چرا که با حوزه قانون نویسی و مسائل حقوقی به صورت علمی و دانشگاهی یا تجربی آشنا هستند .

 

ایشان بیان داشتند نقش آفرینی بیشتر نمایندگان حقوقدان مجلس باعث تصویب قوانینی مترقی و د‌ارای بار علمی و حقوقی بالا می شود و معاونت قوانین مجلس آمادگی آن را دارد که با پیاده سازی نظرات حقوقی و عملی عزیزان در عرصه قانونگذاری و قانون نویسی به این مهم دست یابد.

 

 

میرمحمد صادقی به نحوه نگارش بعضی از قوانین اشاره کرده و بیان داشتند که اگر حضور و نقش آفرینی حقوقدانان در مجلس بیشتر شود از تصویب قوانین شتابزده و غیر فنی و ضعیف از لحاظ نگارش حقوقی جلوگیری می شود.

 

در ادامه جلسه تعدادی از نمایندگان حاضر در جلسه از جمله آقایان دکتر مطهری نایب رئیس مجلس، دکتر ادیانی نماینده قائم شهر و سوادکوه، کاظمی نماینده ملایر، رضایی نماینده جهرم ، طاهرخانی نماینده تاکستان و ... با اشاره به اهمیت و نقش حقوقدانان مجلس در قانونگذاری به مسائلی همچون :

تاثیر حضور حقوقد‌انان د‌ر قوه مقننه و بیان محسنات حضور آنان - بررسی فقد‌ان و کمبود‌ حقوقد‌انان مجرب د‌ر نهاد قانونگذاری از جمله کمیسیون های تخصصی مجلس به عنوان اتاق فکر پرداختند. در خاتمه مقرر شد این جلسه در هر ماه تشکیل شده و مقدمه­ای برای تشکیل فراکسیون حقوقدانان مجلس باشد.

 

 

یادداشت ها
  ●
130
با سلام . تا این پدیده در جامعه ما است که بر خلاف کشورهای پیشرفته محل خرج وام دریافتی از بانکها را، وام گیرنده تعیین می کند و او هر کجا صلاح ببیند .استفاده کند . امکان هدایت سرمایه ای مردم بطرف تولید بسیار دشوار است .لذا می بینم براحتی جلوی چشم مدیران و بازرسان بانکها . وام برای احداث واحد تولید ی به واردات هدایت می شود . و چندین سال می گذرد ولی خبری از کارخانه و یا واحد تولیدی نیست .و فقط سوله و قطع زمین انها نمایان می باشد . تجربه می گوید تا نظام بانکی اصلاح نشود و تخلفات ان با قانون پول شویی گرفته نشود . مشکل بیکاری و فرار سرمایه ها چه پولی و فکری و چه متخصص در جامعه زیاد خواهد بو د
1397/10/10
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :
Parameter:378102!model&115 -LayoutId:115 LayoutNameالگوی متنی کل و قوانین و اخبار