| |
معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » اخبار » اخبار مجلس
بازدید:147
0/0 (0)
در یازدهمین جلسه بررسی لایحه بودجه 1397 ؛
[1396/11/23]

بررسی هدفمندی یارانه‌ها در بودجه ۹۷ به روزهای آینده موکول شد  

 

 

 

بخش درآمدی دولت از هدفمندسازی یارانه‌ها در جریان بررسی گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۷ مراعی ماند.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی بعدازظهر امروز (دوشنبه) بررسی بخش درآمدی تبصره ۱۴ لایحه بودجه در مورد هدفمندی یارانه‌ها را در دستور کار داشتند که محمدحسین فرهنگی عضو هیات رییسه مجلس در این باره، گفت: آقای تاجگردون رییس کمیسیون تلفیق بودجه گفتند که این تبصره مجددا در کمیسیون تلفیق در حال بررسی است لذا رسیدگی به آن به روزهای بعد موکول شود.

در بخش درآمدی بند (الف) تبصره 14 آمده است که به دولت اجازه داده می‌شود در سال 1397 از محل منابع سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها تا مبلغ چهارصد و چهل هزار میلیارد (440.000.000.000.000) ریال وصول کند.

در بند (ج) این تبصره نیز آمده وزارت نفت از طریق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و شرکت ملی گاز ایران موظف است کلیه وجوه عمومی از جمله درآمد حاصل از فروش داخلی پنج فرآورده نفتی اصلی، سوخت هوایی و گاز طبیعی را از ابتدای سال 1397 به حساب متمرکز ریالی و ارزی به نام خزانه‌داری کل کشور که تحت عنوان تمرکز وجوه درآمد شرکت نزد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران افتتاح می‌شود، واریز نماید./

علی لاریجانی رییس مجلس نیز در همین رابطه، گفت که بررسی تبصره ۱۴ در مورد هدفمندی به آینده موکول می‌شود. بر این اساس نمایندگان بررسی بودجه را از تبصره ۱۵ ادامه دادند.

نمایندگان مجلس همچنین بند الحاقی ۸ تبصره ۱۲ لایحه بودجه را مورد بررسی قرار دادند که در آن به سازمان امور عشایر اجازه داده شده فروشگاه‌ها، جایگاه‌های سوخت، انبارهای ذخیره علوفه و کالا، اراضی و مستحدثات مربوطه را که در اختیار شرکت‌های تعاونی، عشایری و اتحادیه مربوطه قرار دارند، با قیمت کارشناسی و دریافت ۱۰ درصد قیمت به صورت نقد و مابقی به صورت اقساط پنج ساله به شرکت‌ها و اتحادیه بهره‌بردار واگذار کند.

اصل این بند با ۹۹ رای موافق، ۵۶ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۰۵ نماینده حاضر مورد تصویب قرار نگرفت و حذف آن از بودجه نیز با ۸۰ رای موافق، ۷۵ رای مخالف و هشت رای ممتنع از مجموع ۲۰۴ نماینده حاضر مورد موافقت قرار گرفت. بر این اساس این بند برای بررسی بیشتر به کمیسیون تلفیق ارجاع شد.

علی لاریجانی رییس مجلس نیز گفت که ماهیت این بند مخالف اصل ۴۴ قانون اساسی است.

یادداشت ها
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :
Parameter:314404!model&115 -LayoutId:115 LayoutNameالگوی متنی کل و قوانین و اخبار