|
|
معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی
صفحه اصلی » حوزه معاونت » معاونت
بازدید:591
0.0 (0)
اهتمام معاونت قوانین برای یافتن راهکارهایی برای مجازاتهای جایگزین حبس
[ 1394/12/24 00:00:00 ]

اهتمام معاونت قوانین برای یافتن راهکارهایی برای مجازاتهای جایگزین حبس  

دکتر امیدوار رضایی معاون قوانین از برپایی نشست کارشناسی از دستگاههای مختلف دولتی و غیر دولتی اعم از قوه قضائیه سازمان زندانها، دولت، مرکز پژوهشها، دیوان محاسبات و کمیسیون قضایی مجلس جهت بررسی تخصصی مجازتهای جایگزین حبس در کشور خبر داد.

دکتر امیدوار رضایی معاون قوانین از برپایی نشست کارشناسی از دستگاههای مختلف دولتی و غیر دولتی اعم از قوه قضائیه سازمان زندانها، دولت، مرکز پژوهشها، دیوان محاسبات جهت بررسی تخصصی مجازتهای جایگزین حبس در کشور خبر داد.

به گزارش سایت معاونت قوانین مجلس، وی که در نشستی با حضور آقایان مهندس عبدالهي نماينده ماهنشان، قياسي مديركل اجراي احكام قوه قضاييه، پورمند مديرعامل حقوقي سازمان زندانها، جولايي رئيس ستاد ديه كل كشور، آهنگري دبير كميسيون قضايي و حقوقي مجلس، احمدي مشاور معاون قوانين، نائيني مديركل اسناد و تنقيح قوانين و كارشناسان حقوقي این معاونت  معاونت قوانین برگزار شد، اظهار داشت: براي كاستن احكام حبس و جايگزين نمودن آن بايد اطلاعات درستي از وضعيت فعلي داشته باشيم.

معاون قوانین مجلس گفت: قصد داريم كارگروهي در اين زمينه تشكيل دهيم تا بتواند اين قوانين را شناسايي كرده و در قالب طرحي براي جايگزيني اين احكام آماده نماید.

وی تصریح کرد:حداقل 225 حکم قانونی داريم كه منجر به زنداني شدن مجرمان مي‌شود واین امر باعث شده ما در حال حاضر بيش از 240 هزار زنداني داشته باشيم.

سپس هاشم آهنگری دبیر کمیسیون قضایی و حقوقی با اشاره به مشکلات فعلی کشور در ارتباط با حجم بالایی مجازات زندان در کشور اظهار داشت: در سیاستهای کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری و  بند  12آن كه به سياستهاي كلي قضايي 5 ساله اختصاص دارد:" اتخاذ تدابير لازم در استفاده از مجازات زندان با رويكرد حبس زدايي" مورد تاكيد قرار گرفته و این موضوع در محور کار مجلس قرار گرفت که به صورت تخصصی کمیسیون قضایی و حقوقی به آن پرداخته است.

وی خاطر نشان کرد: كميسيون قضايي و حقوقي روش كار را بر نظام‌مند نمودن و سامان‌بخشيدن به قانون مجازات اسلامي و حبس‌زدايي از آن قراد داده است.

دبیر کمیسیون قضایی و حقوق مجلس افزود: مشکلات موجود در این بخش را باید در دو حوزه متفاوت بررسی کرد یکی در بحث تنقیح قوانین و دیگری در بحث مربوط به حبس زدایی.

آهنگری تصریح کرد: مجلس در موضوع تصویب قانون مجازات و آئین دادرسی اقدامات بسیار جدی انجام داد، بنحوی که ما در قانون مجازات توانستیم حکم تعویق مجازات را بگیریم.

وی با بیان اینکه بزرگترین حرکت در این ارتباط مجازتهای جایگزین زندان است، خاطر نشان کرد پیش از این اگر کسی مجازات زندان داشت الزاما باید به زندان می رفت در حالیه در حال حاضر امکان تقسیط و تبدیل مجازات زندان وجود دارد.

 

در ادامه جولايي رئيس ستاد ديه كل كشوربا تاکید بر اینکه تنها راه حل كاستن از تعداد زندانيان، پيشگيري است. ابراز اميدواري كرد كه معاونت قوانين بتواند اين كار را به سرانجامي مشخصی برساند.

 قياسي مديركل اجراي احكام قوه قضاييه نیز در این نشست با بیان اینکه در تدوين قوانين بايد شرايط اجراي قانون را هم در نظر گرفت خاطر نشان کرد:اگر اين شرايط را در نظر نگیریم، ، قضات را در اجراي قانون دچار مشكل مي‌كند.

این گزارش می افزاید: پورمند مديركل حقوقي سازمان زندانها در ادامه این جلسه اظهار داشت:‌ يكي از مباحث اساسی در قانون نحوه محكوميت‌هاي مالي است و بحث بسيار مهم ديگر، قانون مبارزه با مواد مخدر است كه نياز به اصلاح دارد تا از زنداني شدن تعداد زيادي از مجرمان كاسته شود.

عبدالهي نماینده ماهنشان در مجلس نیز ضمن تشكر از معاونت قوانين براي پيگيري اين موضوع، اظهار داشت: درصد زنداني‌شدن افراد در ايران رو به افزايش بوده و بايد جلوي اين روند گرفته شود چون هزينه بسيار زيادي براي جامعه دارد.

دكتررضایی در خاتمه با بیان اینکه، بايد زنداني‌ها را براساس احكام تفكيك كنيم خاطرنشان کرد: براین اساس باید بدانیم چه قوانينی باعث زنداني‌شدن افراد مي‌شود تا اولويت را به اصلاح آنها بدهيم.

وی افزود: برنامه پیش روی معاونت قوانین بر این است تا پيشنهادهاي قانوني در اين رابطه را از مراجع مختلف بخصوص كارشناسان قوه قضاييه، دولت، مركز پژوهشها و ديوان محاسبات كميسيون قضايي و حقوقي مجلس بگیرد و در قالب يك طرح اصلاحي براي تصويب در مجلس آماده كنيم.

 

یادداشت ها
نام و نام خانوادگی:
پست الکترونیکی:
متن یادداشت :
کد امنیتی :
Parameter:60456!model&115 -LayoutId:115 LayoutNameالگوی متنی کل و قوانین و اخبار